Müzik ve Anons Sistemi

SESLENDİRME VE ACİL  ANONS SİSTEMLERİ

Seslendirme ve Acil anons sistemleri hem acil durumlarda hem de normal durumlarda dinleyicileri uyarmak onları sesli olarak bilgilendirmeye yarayan sistemlerdir. Günümüzde acil anons istemleri çok gelişmiş ve fonksiyonel bir duruma gelmiş durumdadır. Sistem küçük iş yerlerine istenildiği şekilde basitçe kurulabileceği gibi büyük işletmelere de aşağıda özetinin anlatıldığı şekilde de sistem kurulabilir.

 

Acil anons sistemi bir bölgeden (zone) oluşabileceği gibi onlarca bölgeden de oluşabilir. Sistem tasarlanmadan önce mutlaka sistemin kurulacağı alan incelenmeli ve bölgelere ayrılmalıdır.Kurulacak olan acil anons sisteminin kurulacağı alana bağlı olarak yeterli sayıda bölge yapısı bulunmalıdır. Bu sayede Acil Anons Mikrofonu vasıtası ile istenilen bölgelere istenilen anonslar yapılabilir. Veya acil durumlarda istenilen bölgelere acil anons manuel veya otomatik olarak yaptırılabilmelidir.

Acil anons seslendirme sistemi, yangın algılama ve diğer sistemler ile entegre olabilmelidir. Özellikle yüksek binalarda ve büyük tesislerde bu tür sistemler yangın algılama sistemleri ile entegre çalışmaktadır. Yani yangın anında otomatik olarak acil anons devreye girmekte ve acil yangın anonsu belirtilen bölgelere vermektedir. Acil anons sisteminin acil durum tetikleme girişleri ve çıkışları bulunmalıdır. Sistemler programları vasıtası ile programlanabilmelidir.Program tasarlanıp sisteme pc vasıtası ile yüklenebilmelidir.

 

Anons ve genel seslendirme sistemiyle ilgili çözümler, merkez ekipmanlar ile yapılmakta, sahada sadece hoparlörler bulunmaktadır. Ses kontrol, bölgesel ayar paneli gibi üniteler, bölge veya odaların ses kontrolü için kullanılmaktadır. Ses kontrol ünitesinin kullanıldığı yerlerde acil anons yapıldığında, ses kontrol kapalı bile olsa otomatik olarak aktif hale gelerek acil anonsun her noktaya ulaşması sağlanmaktadır. Konusunda uzman bir firmanın proje üzerinde titiz çalışması, mixer, peramlifier, röle üniteleri gibi cihazların doğru konfigürasyonlarla kullanımı sonucu, kaliteli ve uzun ömürlü seslendirme sistemleri tasarlamak mümkün olacaktır. Sistemin uzun yıllar hizmet verebilmesi için, seçilecek cihazların kısa devre, aşırı akım ve çıkış koruma devreleri ile donatılmış olmasıyla mümkündür.

Diğer önemli konulardan bir tanesi uygun amplifikatör seçimidir. Sahada kullanılan hoperlör sayıları ve hoparlör güçlerine bakılarak hesap yapılmalı ve buna uygun amplifier seçilmelidir.Hatalı amplifikatör seçimi kalitesiz ve cızırtılı sese neden olabilmektedir. Aynı zamanda hatalı anfi seçimi anfilerin çok fazla ısınmasına ve uzun süreli çalışmalarda amplifikatörlerin yanmasına neden olmaktadır.

 

Acil anons sistemleri anons yapılmasına imkan tanıdığı gibi sisteme tuner, DVD,VCD  çalıcıların entegre edilmesi ile birlikte istenen zonelara müzik yayını yapılmasına imkan tanımaktadır. Daha çok mağazalarda bu şekliyle kullanımı mevcuttur.

Acil anons (Seslendirme) sistemi ekipmanları şunlardır. Controller ( Merkez ünite), Router (Zone artırım üniteleri),Amplifikatörler ve Mixer Amplifikatörler, DVD VCD ve Tuner çalıcılar,Call Station( Mikrofon) dır. En önemlisi ise sahada bulunan hoparlörlerdir.

Akıllı binalarda insan ve bina güvenliği için merkezi seslendirme ve anons sistemleri, yangın algılama ve ihbar sistemi ile birlikte çalıştırılmalıdır. Özellikle çok katlı (otel, iş merkezleri, alışveriş merkezleri, hastaneler vb.) ve geniş olan (depo alanları, süpermarketler vb.) yerlerde kullanılmaktadır. Merkezi anons sistemi sayesinde, herhangi bir tehlike anında paniğe meydan vermeden ilgili kat veya bölümlerin tahliye işlemleri ve yönlendirmeleri kolayca ve otomatik olarak yapılabilir.